Svátek má: Vítězslav

Politika

Velikost textu:

Kdo si z voličů pamatuje na seriál Okres na severu, aby znali jeho svět

Kdo si z voličů pamatuje na seriál Okres na severu, aby znali jeho svět

"Tyto volby budou i soubojem dvou konceptů, dvou světů. Jeden je světem ze seriálu Okres na severu. A druhý je světem odpovědných, aktivních lidí, jejich rozumných řešení a poctivé práce," řekl ve svém předvolebním projevu předseda ODS Petr Fiala. Jenže lidé seriál Okres na severu neznají.

Petře, ale většina lidí seriál Okres na severu neviděla
12. září 2018 - 04:40

"Proto tyto volby budou i soubojem dvou konceptů, dvou světů," bouřil ve své volební prezentaci předseda ODS Petr Fiala, aby vše následně vysvětlil. Ale skutečně to všem vysvětlil?

"Jeden je světem ze seriálu Okres na severu. A druhý je světem odpovědných, aktivních lidí, jejich rozumných řešení a poctivé práce," má jasno profesor politologie.

"Jeden svět je světem, kde propojení vládní, ekonomické a mediální moci rozjelo kampaň opakovaných restartů. A druhý svět je světem lidí, kteří ve své obci, ve svém městě již prokázali výsledky," dodal mimo jiné předseda ODS.

Jenže, kdo z voličů viděl celý třínáctidílný seriál Okres na severu natočený v roce 1980, kdy samotnému Petrovi Fialovi bylo šestnáct let?

O čem byl vlastně Dietlův seriál Okres na severu?

Seriál z roku 1980 byl podle Wikipedie na svou dobu poměrně kritický, resp. sebekritický k tehdejší komunistické straně  jako takové.  Seriál se odehrává v prostředí pracovníků tehdejšího Okresního výboru KSČ a vypráví příběh o soudruhu Pláteníkovi, postarším předsedovi okresního výboru KSČ.Seriál odhaloval rovněž některé nešvary a chyby funkcionářů, ukazoval například, že je třeba je trestat. O tom se přesvědčí v seriálu např. ředitel šachty velkodolu Soldán – zasloužilý komunista, který zneužíval  firemní chatu pro pitky, defraudoval prostředky dolu, vyplácel neoprávněné prémie a falšoval hlášení o plnění plánu.  Soldán je zbaven funkce a je vydán soudu.  Další postižení jsou mladí funkcionáři okresní organizace Socialistického svazu mládeže (SSM), kteří místo snahy o nalezení smysluplné náplně volného času a aktivit pro mladé lidi raději vymetají bary  a celkově zneužívají titul své funkce. Všichni hejskové jsou v seriálu zbaveni funkcí. V seriálu nechybí ani složité rodinné vztahy skoro všech postav zapadající do dění osmdesátých let minulého století. Protože v seriálu učinkovali  známí herci a Jaroslav Dielt děj sestřihaný do třínáctihodinové řady  řádně zamotal, setkal se s příznivých ohlasem televizních diváků.

Česká televize však po listopadu 1989  seriál nikdy neopakovala. Okres na severu byl však vysílaný na Slovensku naposled jednou komerční  stanicí.

(ps, ODS, Wikipedie, Prvnizpravy.cz, foto: ps)