Svátek má: Vincenc

Byznys

Velikost textu:

Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem...

Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem...

Česká koruna se s vidinou tvrdého omezení ekonomického života dostala pod tlak, překročila zpátky úroveň 26,00 EUR/CZK a dál slábne.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
27. února 2021 - 09:30

Na vině je výrazně horší průběh pandemie v posledních týdnech v Česku než ve většině ostatních evropských zemích a narážení zdravotního systému na své limity, které pravděpodobně povede k omezení pohybu mezi okresy a sadě tvrdších vládních nařízení, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Trhy jsou v tomto světle také opatrnější se sázkami na růst úrokových sazeb, a to se koruně logicky příliš nezamlouvá.

Na druhou stranu, pro další pohyb české měny bude nakonec klíčové, zda trhy vydrží hrát "pozitivní vakcinační příběh" - sázet na to, že podobně jako v Izraeli dojde i ve většině Evropy od konce druhého kvartálu k trvalému rozvolňování sociálních kontaktů a mobility ve společnosti. V takovém případě by i centrální banka měla kráčet po trajektorii načrtnuté v poslední prognóze, která nakonec míří k vyšším sazbám a silnější koruně. Tento "pozitivní vakcinační příběh" by ve finále nemělo narušit ani aktuální selhávání českého státu při boji s třetí vlnou pandemie. Horší by byl krach vakcinace způsobený například novými kmeny, odolnými vůči dostupným vakcínám.

 

Pokud vakcinační optimismus na evropských trzích přetrvá, měla by se koruna dříve nebo později stabilizovat. Ostatně i s pomocí českých exportérů, kteří sice čelí také výrazné nejistotě, ale podle posledních průzkumů ČNB jsou jen velice málo zajištění proti případným pohybům kurzu...

(rp,prvnizpravy.cz,pf,foto:arch,graf:pf)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
595
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
753.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
675
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14880
O2 C.R.
264
UNIPETROL
382.5
VIG
594