Svátek má: Evžénie

Byznys

Velikost textu:

Týden bude plný politických jednání

Týden bude plný politických jednání

Začátek týdne bude v globální ekonomice zajímavý díky datům o zpomalujícím americkém maloobchodě a horšící se důvěře v německou ekonomiku.

Ilustrační foto
16. dubna 2018 - 09:45

V průběhu týdne se však pozornost přenese na politiku. Hlavním tématem budou obchodní bariéry, ale diskutovat se bude i napětí na Blízkém východě a řešení politického patu v Itálii. I z pohledu domácích událostí bude hrát politika prim. Proběhne totiž druhé kolo vyjednávání mezi ANO a ČSSD, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

Spotřeba v prvním čtvrtletí americký HDP moc nepodpoří

Maloobchodní tržby v USA se podle našeho odhadu ani v březnu neodrazily i k větší dynamice, a tak i celkový růst za celé první čtvrtletí nebude nijak slavný a do růstu HDP výrazně nepřispěje. Ani průmyslová produkce nevykáže závratná tempa. Nicméně využití amerických kapacit ukáže hodnoty nad dlouhodobým průměrem, což by mělo stimulovat další investice. Obavy z dalšího politického vývoje (zejména nově plánovaná ochranářská opatření) snižují důvěru finanční trhu v německou ekonomiku. Tak tak rychle padá ze svým dlouhodobých maxim. Politika také bude jedním z hlavních hybatelů trhů i tento týden. Ve středu by podle nás ještě mělo dojít k revizi jádrové inflace v eurozóně. Ta by se měla posunout o desetinu procentního bodu nahoru. 

Vnější inflační tlaky zůstávají slabé

I Polská data zaznamenají slabší výsledek. Ovlivňuje je ale silný efekt statistické základny a nižší počet pracovních dní. Jinak je ekonomická situace českého severního souseda stále velmi slušná. Domácí ceny průmyslových výrobců zaznamenají další snížení a jenom potvrdí, že vnější inflační tlaky zůstanou i nadále slabé. Růst spotřebitelských cen ale bude podporovat domácí ekonomika a zvyšování mezd.

Zaostřeno na dnešek: Americká spotřeba v prvním čtvrtletí nenadchla

Pondělí bude ve znamení statistik o americkém maloobchodě. Ten na přelomu roku ztratil své slušné růstové tempo a vše nasvědčuje tomu, že ani v březnu ho ještě nenašel.

Americký maloobchod slábne

Americký maloobchod zpomalil na přelomu roku a od té dobý není schopný znovu nabrat své tempo. Zpomalení je vidět zejména na prodejích aut, ale vysokou dynamiku nevykazují ani tržby za zboží v tzv. kontrolní skupině, která vstupuje přímo do výpočtu HDP. Březen nebude výjimkou. I když prodeje aut mírně ožily, pokles cen pohonných hmot udrží dynamiku amerického maloobchodu (který se publikuje v nominálním vyjádření) na nízkých hodnotách. Data naznačují, že americká soukromá spotřeba rostla 1 %-1,2 % q/q anualizovaně v prvním čtvrtletí roku, což představuje rapidní zpomalení ze 4 % v Q4 17.

Důvěra v americkou ekonomiku se snižuje

Páteční čísla o důvěře v americkou ekonomiku zklamala. V dubnu podle předběžného odhadu Michiganské univerzity výrazně propadlo hodnocení současné situace. To může souviset jednak s vyostřováním geopolitické situace, ale také s ochranářskými opatřeními, která představil americký prezident Trump.

Polská jádrová inflace oslabuje

Polská inflace v březnu nečekaně oslabila. Za pomalejším cenovým růstem stály zejména ceny potravin. Nicméně ani jádrová inflace podle našeho odhadu nepřidala. Dnešní statistiky nebudou pro zlotý dobrou zprávou.

V domácí ekonomice nás dnes nečeká zveřejnění žádných zásadních údajů. V Česku se tak pozornost přenese na druhé kolo jednání o vládě mezi hnutím ANO a ČSSD.  

Běžný účet potvrzuje silnou vnější pozici ekonomiky

Běžný účet platební bilance v souladu s očekáváním trhu představil znovu velmi slušný přebytek. Hlavním tahounem byla obchodní bilance, která vykázala kladné saldo ve výši 35,8 mld. CZK. Odliv dividend byl v únoru ještě minimální, a tak bilance primárních důchodů skončila druhý měsíc po sobě v kladných číslech. Zatím se zdá, že dividendy z Česka ještě nezačaly odcházet ani v dubnu. Koruna se tak i spolu se svými regionálními protějšky vydala dále k silnějším hodnotám. V pátek znovu prošla hranicí 25,30 CZK/EUR, když se odpoledne obchodovala za 25,28 CZK/EUR, a dostala se tak na svou nejsilnější hodnotu od letošního února.

Polská inflace se od předběžného odhadu neodchýlila a její zveřejnění tak na trhy nepřineslo žádný vzruch. Zlotý se v samém závěru pracovního týdne obchodoval o přibližně 0,2 % silnější než v pátek ráno, když zhodnotil na 4,169 PLN/EUR. Maďarský forint se přidal na vlnu k české koruně a zlotému a také mírně posílil. V pátek odpoledne se jedno euro prodávalo přibližně za 311 forintů, doplnil Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.5
CEZ
537
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
951.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
905.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS CR
13960
O2 C.R.
248.5
UNIPETROL
382.5
VIG
650