Svátek má: Tereza

Byznys

Velikost textu:

Spotřebitelské nákupy míří k novému rekordu

Spotřebitelské nákupy míří k novému rekordu

O něco pomaleji, než jsme čekali, ale přesto stále velmi rychle, rostou tržby v maloobchodě. Podle dnes zveřejněných údajů se tržby obchodníků v říjnu zvýšily meziročně o 6,3 %.

Ilustrační foto
6. prosince 2017 - 09:50

K růstu tržeb dopomohl i o dva dny vyšší počet pracovních dnů, neboť bez něj by výsledek dosáhl „jen“ necelých čtyř procent, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Spotřebitelská poptávka zůstává i v podzimních měsících vysoká díky vysoké důvěře spotřebitelů podporované solidním růstem mezd a rekordní zaměstnaností. Vyšší tržby přitom zaznamenávají všechny obchody a nikoho snad nepřekvapí, že stále více zákazníků spoléhá na ty internetové. Jejich příjmy tentokrát v reálném vyjádření poskočily o více než 20 % a směřují tak zcela jistě k novému historickému rekordu.

Zájem spotřebitelů pocítili především prodejci elektroniky, vybavení pro domácnosti a opět i – sic dražších – potravin. Stagnovaly naopak tržby obchodů s oblečením a obuví, což docela zapadá do logiky jejich cenové politiky. V těchto měsících obvykle s novým sezónním zbožím zvyšují ceny, a tak si zákazníci raději vyčkají na pozdější slevy. Nebo o to raději přesunou své nákupy na internet.


Nárůst prodejů v obchodech sice tentokrát mírně zaostal za očekáváním, avšak neznamená to, že by přicházel útlum a omezování nákupů. O tom dnešní čísla rozhodně nic neříkají. Více než šestiprocentní nárůst je stále velmi silným výsledkem, který svědčí o silném spotřebitelském apetitu, a nakonec i tom, že letošní rok bude pro obchodníky tím rekordním. Nejenom díky tržbám, ale nejspíše i díky maržím. Ceny v obchodech rostou, zatímco koruna posiluje vůči euru o šest procent, vůči dolaru dokonce o šestnáct. Překvapit by proto neměly ani rekordní nákupy na zahraničních eshopech, které se tím stávají o to atraktivnějšími a z pohledu nákladů na dodání zboží navíc často i výhodnějšími oproti těm tuzemským.

Říjnový maloobchod jasně indikuje, že spotřeba domácností hraje jednu z hlavních rolí v ekonomickém růstu ČR i ve zbytku letošního roku a nejspíše se i stane jeho hlavním motorem v roce 2018, dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
78.5
CEZ
557
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
926.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
895.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
908
PHILIP MORRIS CR
14680
O2 C.R.
252
UNIPETROL
382.5
VIG
612