Svátek má: Alexandr

Byznys

Velikost textu:

Spotřebitelská poptávka v eurozóně ekonomiku nadále podporuje

Spotřebitelská poptávka v eurozóně ekonomiku nadále podporuje

Finální data PMI ze sektoru služeb z klíčových zemí eurozóny i měnové unie jako celku by se neměla lišit od předchozích odhadů a potvrdit, že právě tento sektor trpí v důsledku druhé vlny covidu a navazujících restriktivních opatření ze strany vlád.

Ilustrační foto
3. prosince 2020 - 09:45

Jak ale ukáží říjnové statistiky maloobchodních tržeb, spotřebitelská poptávka zůstává robustní a působí stabilizačně. Po včerejším zklamání, které přinesl ADP report, a před zítřejšími statistikami z listopadového trhu práce v USA mohou být zajímavá dnešní odpolední čísla týdenního počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Druhou vlnou covidu trpí především služby

Na uzavírání ekonomik doplácí především sektor služeb a PMI z eurozóny za měsíc říjen to potvrzují. Druhá vlna covid-19 si v západoevropských zemích žádá opětovné zavírání části ekonomik, kde hrozí největší riziko šíření nemoci, kam patří právě služby. Již předběžná data odhalila pokles PMI ve službách eurozóny oproti říjnu o 5,6 bodu na 41,3 bodu a dnešní finální data by to měla potvrdit. Obáváme se, že druhá vlna zavírání tohoto sektoru se již projeví v jeho konsolidaci, nevyhneme se bankrotům a restrukturalizacím, což zpomalí oživování v průběhu prvního pololetí příštího roku. Celkově neočekáváme návrat aktivity v sektoru služeb k normálu dříve, než bude široce dostupná vakcína proti covid-19.

Region korigoval předchozí zisky

Středa přinesla na devizový trh určité rozvolnění vazby mezi vývojem kurzu eura vůči dolaru a pozicí regionálních měn. Euro si i včera drželo silné úrovně nad hladinou 1,20 USD/EUR, když se trh ráno dočkal příznivých dat německých maloobchodních tržeb. Ty potvrdily silnou odolnost spotřebitelské poptávky vůči covidu; oproti loňskému říjnu byly letošní tržby o 8,2 % vyšší. Proti dolaru pak odpoledne stála statistika ADP. Podle ní dosáhl počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států pouze 307 tisíc. Číslo tak je zdviženým varovným prstem před pátečními statistikami z amerického trhu práce za listopad.

Všechny regionální měny včera oslabovaly a korigovaly zisky z předchozích dnů, a to bez zjevné příčiny. S nejvýraznější ztrátou téměř jednoho procenta byl nejhůře se vyvíjející měnou polský zlotý následovaný v těsném závěsu maďarským forintem. Ztráta české koruny přesahovala lehce půl procenta, když se její kurz v odpoledních hodinách přehoupl přes 26,40 CZK/EUR. Žádný rozruch na trhu nezpůsobil viceguvernér ČNB M. Mora. Ten se v rozhovoru pro Aktualne.cz vyjadřoval především k rizikům ve vývoji veřejných financí. Silnější koruna hraje proti vyšším úrokovým sazbám.

Polská centrální banka včera ponechala nastavění měnových podmínek nezměněné, výstup z tiskové konference byl ale spíše holubičí. Pro závěrečné čtvrtletí letošního roku očekává NBP mezičtvrtletní ekonomický pokles, příští rok oživení, výstup ale zůstane pod před-pandemickou úrovní. Banka hodná ekonomiku podpořit dalším uvolněním měnové politiky. Předpokládáme, že půjde cestou navýšení odkupu dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování, snížení klíčové úrokové sazby nacházející se na 0,10 % nečekáme.

Do dnešního dne vstupují trhy tam, kde včera končily – euro své zisky během dnešní asijské seance dále mírně vylepšilo posunem nad 1,21 USD/EUR, což by mělo regionálním měnám spíše svědčit, ráno se ale zatím stále drží relativně slabší, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
529
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
707.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
678
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
800
PHILIP MORRIS ČR A
15380
O2 C.R.
255
UNIPETROL
382.5
VIG
581