Svátek má: Xenie

Byznys

Velikost textu:

Maďarská centrální banka ponechá sazby beze změny

Maďarská centrální banka ponechá sazby beze změny

Finanční trhy nepřestávají upínat svou pozornost k americkým prezidentským volbám a vyjednáváním ohledně brexitu.

Ilustrační foto
20. října 2020 - 09:45

Maďarská centrální banka dnes ponechá své úrokové sazby beze změny. Pokračující tlak na slabší forint však podle nás do konce roku povede ke zvýšení depozitní sazby. Koruna a i celý region zaznamenaly v úvodu týdne ztráty. Pro následující dny jsme mírně pozitivní, další eskalace domácí pandemické situace a případná nová vládní opatření zůstávají však rizikem, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky..

Americký trh nemovitostí dále svižně roste       

Maďarská centrální banka podle nás ponechá dnes základní sazbu beze změny. Pozornost bude mít až následné prohlášení, které by mělo ukázat hodnocení současného vývoje a rizika druhé vlny pandemie. Maďarská inflace v září překvapila směrem dolů, když skokově zpomalila na 3,4 % y/y ze srpnových 3,9 % y/y. Obdobně překvapila i jádrová inflace, která se dostala pod čtyřprocentní hranici. Forint podle nás ale zůstane pod tlakem i nadále. To bude i v budoucnu důvodem, proč podle nás centrální banka opět zvýší svou jednotýdenní depozitní sazbu ze současných 0,75 % na 1 % s koncem tohoto roku. Spouštěcí úroveň pro tento krok vidíme na 368-370 HUF/EUR.

Některá americká čísla z ekonomiky napovídají, že oživení v závěru roku bude pomalejší, než se očekávalo. Trh nemovitostí však nepřestává pozitivně překvapovat. Nízké úrokové sazby přilákaly řadu kupujících, a to zejména v segmentu dražších nemovitostí. Zároveň rozšiřující se nerovnost napříč americkými spotřebiteli je jedním z negativních důsledků opatření hospodářské politiky v USA. Na toto téma se v posledních týdnech vyjadřují i zástupci tamní centrální banky. Částečně by tento problém měl řešit druhý fiskální balíček, nicméně jeho schválení je v nedohlednu.

Koruna zahájila týden mírnou ztrátou

Zveřejnění čínského HDP za třetí čtvrtletí zklamalo očekávání finančních trhů. Hlavním překvapením byl slabší výkon sektoru služeb. Na druhou stranu v září rostla rychleji průmyslová produkce, což reflektuje oživení zejména ve zpracovatelském sektoru. Oživení je patrné i v maloobchodních tržbách a obecně ve spotřebě domácností. V souhrnu je celkové číslo zklamáním, struktura růstu tamní ekonomiky však vysílá dobré signály do budoucna.

Akciové trhy včera rostly s nadějí na schválení amerického fiskálního balíčku ještě tento rok. Předsedkyně dolní komory amerického kongresu oznámila, že dnes dojde k dohodě na legislativním plánu jeho schválení. Pozitivní náladu podpořila i čínská data z ekonomiky, která potvrdila její oživení, i když v souhrnu nebylo tak výrazné, jak trhy očekávaly. Mimo akciové trhy se dařilo i euru, které si vůči dolaru připsalo půl procenta a vrátilo se po týdnu na úroveň 1,178 USD/EUR. V regionu však převládla domácí zhoršující se pandemická situace. Koruna v úvodu týdne mírně ztratila a dnes otevírá na úrovni 27,25 za euro. Pro následující dny by se ale koruna mohla dočkat mírných zisků. Globální sentiment zůstává pozitivní a silnější korunu podporují vyšší domácí sazby na trhu, které reflektují neutrální postoj centrálních bankéřů v jejich nedávných prohlášeních.

Ještě začátkem minulého týdne finanční trhy očekávaly snížení úrokových sazeb ČNB s 80% pravděpodobností v horizontu šesti měsíců. Aktuálně se však očekávání revidují na současných 50 %, což by mělo podporovat i korunu. Domácí pandemická situace se však nelepší a další zhoršení může být reflektováno finančními trhy, zejména v případě oznámení nových vládních opatření s dopady na ekonomiku, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
472
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
642.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
578
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
778
PHILIP MORRIS ČR A
14540
O2 C.R.
239
UNIPETROL
382.5
VIG
515