Svátek má: Tomáš

Byznys

Velikost textu:

Finanční trhy dostihla americká politika

Finanční trhy dostihla americká politika

Finanční trhy začaly druhý týden letošního roku na negativní vlně. Investoři s odstupem vstřebávají zemětřesení na americké politické scéně a možné odvolání dosluhujícího prezidenta.

Ilustrační foto
12. ledna 2021 - 09:30

Rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů podporují silnější dolar, který nehraje do karet středoevropskému regionu. Tomu nepřidává na popularitě ani nelepšící se pandemická situace, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky. .

Francouzky průmysl pokračuje v růstu

Francouzská důvěra v průmyslu za prosince podle nás dále vzrostla, obdobně jako v případě PMI. Tamní průmysl po konci října setrvale roste. Oproti PMI je průzkum tamní centrální banky proveden ke konci měsíce. V prosinci však tou dobou už byly opět zaváděny některá vládní opatření. I tak ale předpokládáme, že tamní ekonomika ke konci roku fungovala na úrovni 92 % normálu, resp. období před koronavirem.Koruna na úvod týdne ztrácí své letošní zisky

Druhý týden letošního roku začal na trzích korekcí předchozích zisků a dozvukem nedávných nepokojů v americkém Washingtonu. Tamní zákonodárci diskutují možné odvolání prezidenta Donalda Trumpa. Toto téma se se zpožděním přelilo i na akciové trhy, kde se hlavní technologické firmy snaží distancovat od aktivit dosluhujícího prezidenta na sociálních sítích. Výsledkem tak je téměř jednoprocentní ztráta na evropských trzích a obdobný obrázek nabízí i americký trh. I nadále rostou výnosy státních dluhopisů v USA i eurozóně. Ty reflektují vidinu návratu inflace a začátek emisní sezóny na trzích.

Na devizových trzích z těchto podmínek vyšší rizikové averze a rostoucích sazeb těží americký dolar, který umazal další ztráty vůči euru a během včerejška se dostal na nejsilnější úrovně od poloviny prosince. Silnější dolar je špatnou zprávou i pro středoevropský region, který po celý den ztrácel. Polský zlotý ztratil vůči euru 0,3 % a maďarský forint dokonce 0,6 %. Koruna v závěru dne část ztrát umazala a dnes ráno otevírá na úrovni 26,24. Vrátila se tak na hodnoty, kde letošní rok zahájila. V neprospěch ji hrají jak nižší tržní úrokové sazby, tak i nelepšící se pandemická situace v zemi. Zhoršení nálady na globálních trzích tak ukončilo poslední faktor, který bránil koruně v oslabení. I nadále očekáváme, že by se koruna měla obchodovat na silnější straně jejího současného pásma 26,10-26,30, nicméně domácí vývoj ji pravděpodobně bude bránit v návratu k těmto hodnotám.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
521
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
723.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
683
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
802
PHILIP MORRIS ČR A
15300
O2 C.R.
254.5
UNIPETROL
382.5
VIG
597