Svátek má: René

Byznys

Velikost textu:

Důvěra v českou a německou ekonomiku dále klesla

Důvěra v českou a německou ekonomiku dále klesla

Důvěra v tuzemskou ekonomiku byla v září nejnižší od března 2021. Šlo již o čtvrtý meziměsíční pokles v řadě.

Ilustrační foto
28. září 2022 - 10:30

Po překvapivém srpnovém nárůstu se opět snížila důvěra spotřebitelů, která znovu prolomila historické minimum, když byla nejnižší od počátku sledování v roce 2003. Náladu domácností nadále zhoršuje především vysoká inflace spojená s rychlým růstem cen energií, a také vyšší míra ekonomické nejistoty daná rizikem recese. V poklesu čtvrtý měsíc za sebou pokračovala rovněž důvěra podnikatelů. Její úroveň však nebyla tak nízko jako u spotřebitelů, když odpovídala začátku loňského roku. Důvěra se meziměsíčně snížila v průmyslu, službách a obchodu, zatímco stavebnictví zaznamenalo nepatrný nárůst. Průmyslníci hůře hodnotili hlavně zahraniční poptávku a objem výroby, píše v komentáři Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Německý Ifo index podnikatelské důvěry pokračoval ve strmém poklesu. V září se snížil z 88,6 b. na 84,3 b., zatímco se čekalo 87,0 b. Oproti odhadům hlubší pokles zaznamenala jak složka hodnotící současnou hospodářskou situaci, tak i očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku. Negativní vývoj předstihových indikátorů tak stále více podtrhuje hrozbu recese německé ekonomiky.Americký dolar dnes vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů ECB a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb. Christine Lagarde v Evropském parlamentu uvedla, že ECB bude během několika následujících zasedání pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby utlumila poptávkové tlaky a zabránila perzistentnímu nárůstu inflačních očekávání. Viceprezident ECB Luis de Guindos pak řekl, že vysoká inflace je pro evropskou ekonomiku aktuálně největším problémem. Ruku v ruce s tím investoři nadále zvyšovali sázky na další utahování měnové politiky ECB. Pro říjnové zasedání již plně očekávají v pořadí druhé zvýšení sazeb o 75 bb.

Česká koruna oproti euru nezaznamenala významnější pohyby, když se po celý den obchodovala poblíž 24,64 CZK/EUR, kde zhruba dnes otevírala. Ostře sledovanou měnou dnes byla i britská libra, která dosáhla historicky nejslabší úrovně kolem 0,96 GBP/USD, když navázala na silný depreciační trend z konce minulého týdne. V průběhu dne však sílily spekulace ohledně možné reakce anglické centrální banky (BoE), které vedly ke korekci kurzu k 0,92 GBP/USD. Nepříznivý vliv na vývoj britské měny má připravovaný fiskální balíček nové premiérky Liz Truss, který by mohl zesílit již tak silné inflační tlaky, a ještě ztížit pozici tamní centrální banky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
530
ČEZ
959
ERSTE GROUP BANK A
875
KOFOLA CS
277
KOMERČNÍ BANKA
688.5
MONETA MONEY BANK
91
PHILIP MORRIS ČR A
15900
PHOTON ENERGY
49
PILULKA LÉKÁRNY
256
VIG
630
GEN DIGITAL
475