Svátek má: Havel

Byznys

Velikost textu:

Důvěra evropských spotřebitelů zůstává vysoká

Důvěra evropských spotřebitelů zůstává vysoká

Závěr týdne bude na trzích klidný. V hlavních světových ekonomikách bude během dne zveřejněna jen evropská spotřebitelská důvěra.

Ilustrační foto
20. dubna 2018 - 09:45

Ta by sice měla mírně klesnout, pořád ale zůstane oproti svému dlouhodobému průměru vysoko. V regionu je dnešní kalendář prázdný, sdělil Marek Dřímal, analytik Komerční banky..

Důvěra spotřebitelů v EMU jen mírně poklesne

Důvěra spotřebitelů v evropskou ekonomiku zůstala ještě v březnu na 0,1 bodu, což znamená zhruba 1,5 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem. V dubnu očekáváme jen mírnou korekci na 0,0 bodu. Předpokládáme totiž, že oživení evropské ekonomiky bude pokračovat navzdory nervozitě na trzích a hrozbě obchodních válek. Ekonomický vzestup by se měl nadále projevovat i na trhu práce, kde klesající nezaměstnanost začíná postupně tlačit na růst mezd a spotřeby.

Dolaru prospěl růst amerických výnosů

Důležitým tématem včerejšího obchodování bylo výrazné zdražení ropy na světových trzích. Cena jednoho barelu ropy brent se zvýšila na 74,4 dolaru, nejvyšší hodnotu od konce roku 2014. Na růst cen komodit reagovaly i výnosy dluhopisů na globálních trzích. Například výnos amerického desetiletého dluhopisu včera přesáhl 2,90 %, a je tak na dvouměsíčním maximu. Na to nakonec reagovaly i světové měny. Dolar díky růstu výnosů přilákal více investorů a proti dolaru posílil o zhruba půl procenta na 1,235 USD/EUR.

Koruna opět mírně oslabila

Koruna včera vůči euru pokračovala v mírném oslabování. Kurz CZK/EUR se během dne posunul až na hodnotu 25,34. Od pondělního odpoledne, kdy se koruna podívala na nejsilnější úroveň od začátku února, tak česká měna odepsala čtvrtinu procenta.

Stejně jako v Česku i polské průmyslové ceny překvapily v březnu směrem nahoru. Zlotý přesto mírně oslabil na úroveň 4,167 PLN/EUR. Hodnota forintu se včera nezměnila, dodal Marek Dřímal.

(md, jk, foto: prvnizpravy.cz)