Svátek má: Květa

Byznys

Velikost textu:

Dohoda o brexitu by byla pozitivním překvapením

Dohoda o brexitu by byla pozitivním překvapením

Jednání Evropské rady je možná poslední šancí, kde půjde zamezit odchodu Británie z EU bez dohody.

Ilustrační foto
19. listopadu 2020 - 09:45

Projednávat se bude i postup během pandemie a související záchranný fond. Fed index výrobní aktivity z oblasti Filadelfie pravděpodobně vykáže snížení vlivem dopadu další vlny pandemie na aktivitu firem. Nicméně finanční trh má aktuálně v zádech vítr díky nadějím na rozšíření vakcíny proti COVID-19, uvedl Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Filadelfský Fed index by měl klesnout

Dnešní zasedání Evropské rady má na programu jednání o koordinaci v průběhu pandemie. Probírat se bude i záchranný fond, jehož ratifikace probíhá a Maďarsko s Polskem pohrozily jeho blokací. Vetování návrhu dávají ekonomové SG malou šanci, ale zpoždění kvůli postoji těchto zemí může nastat. Dále je zde prostor pro jednání o Brexitu. Pokud by tentokrát k dohodě došlo, pak bude na její ratifikaci potřeba měsíc, z čehož vyplývá, že se jedná v podstatě o poslední šanci připravit Brexit s dohodou před tím, než na konci letošního roku vyprší přechodná lhůta. Připomínáme, že naše prognóza počítá z 80% šancí, že dohoda dosažena nebude.

Z hlediska nových indikátorů kromě týdenních dat z trhu práce může zaujmout Filadelfský Fed index. Ten bude zajímavý z toho důvodu, že vývoj v listopadu již bude reflektovat druhou vlnu pandemie, tudíž se čeká jeho snížení. Ze stejného důvodu budou v dalším týdnu velmi sledované i ostatní předstihové indikátory v USA, ale také v Evropě. Finanční trhy sice pozitivně reagovaly na úspěšné testy vakcíny, ale dopad pandemie do ekonomiky v průběhu čtvrtého čtvrtletí je stále velmi nejistý. Na druhou stranu objev vakcíny by ještě koncem letošního roku mohl pozitivně ovlivnit nazírání firem na příští rok a tudíž investice.

Pfizer nakrátko opět podpořil trhy

Spekulace na využití vakcíny proti nemoci Covid-19 včera opět podpořily náladu na finančních trzích. Společnosti Pfizer uvedla, že jejich vakcína vykázala v závěrečné analýze třetí fáze klinických testů 95% účinnost. Firma údajně v řádu dnů požádá americké úřady o schválení vakcíny k nouzovému použití. Akciové trhy mířily do plusu, ale později opět klesaly v souvislosti s obavami z dopadu současné vlny pandemie. New York City včera z důvodu nárůstu infekcí COVID-19 uzavřel školy. Kurz EUR/USD neměl jasný směr. Česká koruna opět mírně posílila pod hladinu 26,40 CZK/EUR. Řádově podobně posilovaly i polský zlotý a maďarský forint, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
630.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
770
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14580
O2 C.R.
263
UNIPETROL
382.5
VIG
594