Svátek má: Ludmila

Byznys

Velikost textu:

Dnešní zasedání Fedu moc nového nepřinese

Dnešní zasedání Fedu moc nového nepřinese

Zasedání americké centrální banky dnes nic zajímavého nepřinese. Prohlášení se podle nás prakticky nezmění a ke zvýšení sazeb dojde až v prosinci.

Ilustrační foto
8. listopadu 2018 - 09:45

Na druhém břehu Atlantiku Evropská komise představí svůj výhled pro jednotlivé ekonomiky EU. Do popředí se znovu dostane Itálie, které komise pravděpodobně předpoví vysoký deficit státního rozpočtu, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Evropská komise předpoví Itálii vysoký schodek rozpočtu

Zasedání americké centrální banky nepřinese nic zásadně nového. Sazby se podle všeobecného očekávání budou zvedat až na prosincovém zasedání. Neměl by se měnit ani výstup ze zasedání, včetně hodnocení ekonomické situace. Jedinou novinkou, kterou očekáváme, je zahájení vážné diskuze o velikosti bilance banky. Na závěry této debaty si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Nová prognóza pro ekonomiku z dílný Evropské komise poprvé představí i výhled pro rok 2020. Do popředí se v této souvislosti dostane Itálie. Nová prognóza bude totiž zahrnovat deficity rozpočtů a v případě Itálie by mohla ukázat na schodek rozpočtu přesahující 3 % HDP. Vyšší deficity, než jaké plánují jednotlivá ministerstva financí, ukáže předpověď Evropské komise pravděpodobně také pro Španělsko a Portugalsko. 

Německý zahraniční obchod za září zklamal

Včerejší údaje o průmyslové produkci v Německu podpořily úterní údaje o továrních objednávkách a přinesly na trhy mírný optimismus. Po velmi špatném třetím čtvrtletí by tak v posledním kvartále mohlo v Německu skutečně dojít ke zrychlení ekonomické aktivity.

Na rozdíl od průmyslu a továrních objednávek dnes ráno zveřejněná čísla o německém zahraničním obchodě přinesla zklamání. Záporná meziměsíční dynamika vývozů se podepsala na slabším přebytku obchodní bilance. Nicméně ani dynamika dovozů nebyla kladná. Na obou číslech se mohly projevit problémy s výrobou aut. Méně se jich vyvezlo a kvůli tomu se dovezlo méně dílů.   


Podíl nezaměstnaných ještě o desetinu klesne

Podíl nezaměstnaných v Česku stále pozvolna klesá. Za jeho snižováním stojí přetrvávající nedostatek pracovní síly a rostoucí mzdy. Dynamika poklesu počtu registrovaných nezaměstnaných však již výrazně zpomaluje. V říjnu se ale ještě projevují příznivé sezónní efekty. Na trhu ubývá absolventů, kteří se zaregistrovali v letních měsících, a v září navíc přibývá i sezónních prací.

Koruna se nepřipojila k posilování v regionu

Koruna se včera nepřipojila k dobré náladě v regionu, za kterou pravděpodobně stály volební výsledky ve Spojených státech. Ty snížily nejistotu na trzích a investoři se tak vydali nakupovat rizikovější aktiva. Mezi nimi byly i zlotý a forint. Polská měna posílila o 0,3 % na 4,290 PLN/EUR, zatímco maďarská přidala desetinu na 321,7 HUF/EUR. Koruna se od tohoto všeobecného středoevropského trendu odchýlila. Její kurz se v podstatě nepohnul a zůstal velmi blízko 25,86 CZK/EUR, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
106
CEZ
520.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
814.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
833
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS CR
13580
O2 C.R.
214
UNIPETROL
382.5
VIG
613.5