Svátek má: Miloslav

Byznys

Velikost textu:

Čína pokračuje v expanzi: Skupuje energetické sítě v Evropě

Čína pokračuje v expanzi: Skupuje energetické sítě v Evropě

Nákup evropských společností Číně již nestačí: Čína míří na kritickou infrastrukturu v Evropě, píše Klaus Stratmann na stránkách německého vydání Handelsblatt.

Ilustrační foto
16. února 2018 - 07:20

„Kritická infrastruktura - krevní řečiště a nervový systém každé ekonomiky je tato komodita. Je dostupná pro všechny investory, kteří uvažují investovat do kritické infrastruktury, jakož i investice do průmyslových podniků. Čínské společnosti systematicky začaly kupovat akcie. Především v podnicích evropského energetického systému, tyto nákupy se staly výbušnými v politickém slova smyslu,“  píše se v článku.

To znamená, že stát se stal předmětem zájmu Státní Grid Corporation of China (SGCC, Státní Grid Corporation of China), druhé největší společnosti na světě, která se chystá koupit 20% jednoho z klíčových podniků v Německu systémového operátora 50 Hertz (Transmission Control Center). To není jediný případ. Čínské společnosti také investují do kritické infrastruktury ve Spojeném království, Řecku, Portugalsku a Itálii, a to zejména v oblasti energetiky.

USA řeší ruskou hrozbu a mezitím Čína obsazuje americké společnosti


„Neměli bychom se dívat pouze na jednotlivé případy, musíme dávat pozor na celkový obraz, pak uvidíme, že  rostoucí zájem Číny je o kritickou infrastrukturu, jako je elektřina,“ řekl v rozhovoru pro Handelsblatt Christian Hirt, zástupce předsedy CDU / CSU.

„V Investici ve výši 20% je již skrytý strategický zájem, o tom není pochyb,“ upozornila Cora Jungbluth po několikaleté studii, kterou zadala nadace Bertelsmann o expanzi čínských podniků v Evropě.

Několik měsíců, Francie a Německo trvají na tom, aby EU dostala možnost zamezit nákupy čínských, a zejména, státem řízených čínských investorů. Evropská komise chce v září předložit návrh, podle kterého by členské státy měly alespoň konzultovat spolu navzájem, když je plánovaný prodej podniku.

Rozhodnutí by však mělo zůstat u vlády dotyčné země. Pro kritiky to ale nestačí: obávají se, že čínský vliv v mnoha zemích, zejména v jižní a východní Evropě, je již příliš vysoký na to, aby se zabránilo těmto investicím. Také, podle diplomatů, Portugalsko, Řecko a Maďarsko si nemůže dovolit opustit čínské investory.

(rp,prvnizpravy.cz,handelsblatt,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
72.5
CEZ
552
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
826.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
888
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
874
PHILIP MORRIS CR
14340
O2 C.R.
241.5
UNIPETROL
382.5
VIG
534