Svátek má: Ferdinand

Byznys

Velikost textu:

Český zahraniční obchod vykáže menší přebytek než loni

Český zahraniční obchod vykáže menší přebytek než loni

Za pozornost dnes stojí ranní statistika průmyslové výroby v Německu. Ta ukázala na meziměsíční propad i zpomalení meziroční dynamiky.

Ilustrační foto
7. srpna 2018 - 09:45

Český zahraniční obchod uzavře druhé čtvrtletí s nižším přebytkem než vloni, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky..

Americký trh práce zůstává stabilní

Nejzajímavější statistiky dneška byly již zveřejněny, a tak se pozornost trhu bude ubírat spíše na geopolitické události. Dnes v noci již vstoupily v platnost obnovené americké sankce směrem k Iránu, které omezují obchodování dolarů i cenných kovů.

Odpoledne bude zveřejněna měsíční statistika počtu volných pracovních pozic na americkém trhu práce, která by podle očekávání měla v červnu ukázat mírný pokles.

Sentix ukazuje na růst důvěry investorů

Německému zahraničnímu obchodu se stále daří. Bilance zahraničního obchodu sice meziročně mírně poklesla, důvodem je ale růst dovozů, které ukazují na vyšší investiční aktivitu. Průmyslová výroba za červen zaznamenala meziměsíční propad, na který ukazovaly již včera zveřejněné statistiky továrních objednávek. Také její meziroční dynamika mírně zpomalila. Důvodem je korekce velice silného růstu, který jsme pozorovali v květnu.


Předstihový ukazatel z eurozóny Sentix za srpen ukazuje na růst důvěry v investorů. Oproti červenci se zvýšila jak složka hodnocení současné situace, tak především složka očekávání. Index Sentix tak navazuje na další indikátory důvěry z jednotlivých sektorů, zveřejněných na konci měsíce. Podle ekonomů SG tyto předstihové indikátory ukazují na růst reálného HDP v Q3 16 o 0,6 % mezičtvrtletně.

Zahraniční obchod skončil v červnu nižším přebytkem

Zahraniční obchod uzavře druhé čtvrtletí přebytkem nižším o téměř 4 mld. CZK než loni. Důvodem je rychlejší růst dovozů a nižší dynamika vývozů. Zahraniční obchod tak pokračuje v trendu, který pozorujeme od začátku roku.

Domácí statistiky korunu nepodpořily

Z celého regionu byla včerejší pozornost upřena na tuzemské měsíční statistiky. Ty potvrdily dobrou kondici českého průmyslu, zklamaly ale ohledně vývoje maloobchodního prodeje. Koruna tak dostala smíšený signál. Na jednu stranu česká ekonomika šlape. Přestože již delší dobu naráží na své limity, přidala v druhém čtvrtletí podle našeho odhadu 0,7 % q/q. Na druhou stranu dynamika maloobchodních tržeb zpomaluje, což se může odrazit v nižším přírůstku domácí spotřeby do celkového růstu. Česká měna na zveřejněnou statistiku nereagovala a celý den oscilovala v rozptylu 5 haléřů okolo 25,60 CZK/EUR.

Ostatní regionální měny žádný domácí impulz nedostaly. Přesto polský zlotý dnes oslabil o 0,2 % na 4,271 PLN/EUR, pohyby forintu byly zanedbatelné okolo 320,13 HUF/EUR, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99
ČEZ
475.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
538.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
519
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
718
PHILIP MORRIS ČR A
13320
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
508