Svátek má: Tomáš

Byznys

Velikost textu:

Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika polepšila

Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika polepšila

Ještě než začnou přicházet nová data za poslední čtvrtletí ovlivněná dalším částečným lockdownem, budeme se moci těšit alespoň těmi starými.

Petr Dufek, analytik ČSOB
2. prosince 2020 - 09:50

A tím hlavním je samozřejmě HDP za třetí kvartál, který nakonec dopadl o poznání lépe, než naznačoval bleskový odhad, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Na místo o 6,2 % česká ekonomika podle zpřesněných dat rostla o 0,7procentního bodu rychleji a současně tak i její meziroční pokles byl výrazně pomalejší. Hlavní zásluhu na tomto výsledku měl tentokrát průmysl následovaný obchodem, dopravou, restauracemi a hotely. Zbylá odvětví rovněž přispěla k oživení ekonomiky, i když podstatně menší měrou. Výsledky HDP tak ukázaly, že se hospodářství dokázalo velmi rychle oklepat z propadu druhého čtvrtletí, i když zcela vykrýt jej podle očekávání nemohlo.

Z celé sady včera zveřejněných podrobných dat stojí za pozornost zejména vývoj investic. Ty se totiž výrazně propadaly i v době, kdy ekonomika (byť jen na krátko) nabírala opět dech. Mezikvartální pokles investic o 5 % (meziroční o téměř 11 %) dává tušit, že firmy pod tlakem likvidity i negativních výhledů přehodnocovaly své investiční záměry. To by naznačoval jak slabší výsledek investic do strojů a dopravních prostředků, avšak nebylo by to vysvětlení úplné. Nelze totiž přehlédnout ani výrazně nižší investice do bydlení a výstavby vůbec, k jejichž omezování dochází vlastně už od začátku letošního roku. To docela dobře koresponduje s vývojem ve stavebnictví a konkrétně v bytové výstavbě, která již delší dobu slábne a ani vývoj nových stavebních povolení nenaznačují obrat k lepšímu.

Další zajímavé výsledky lze vyčíst z podrobných dat spotřeby domácností, které se sice rychle vrátily do obchodů a začaly i cestovat po ČR, nicméně jejich útraty za služby zůstaly i ve třetím čtvrtletí hluboko pod loňskou úrovní. S jistou mírou zjednodušení se dá říct, že zatímco za auta nebo zboží krátkodobé spotřeby jsme utráceli skoro stejně jako ve stejném období loňského roku, na službách jsme jako spotřebitelé i nadále výrazně šetřili. Tolik asi k novým a zároveň vlastně i starým číslům o HDP…

Je už v podstatě jisté, že oživení ekonomiky bylo jen krátkou přestávkou mezi dvěma vlnami pandemie a že poslední kvartál roku přinese opět ekonomický propad. Tentokrát ovšem výrazně menší, a to zejména díky silnému průmyslu, který se alespoň podle nejnovějších PMI těší z nových zakázek, byť si uvědomuje, že jeho vyhlídky jsou v důsledku rozšiřujících se lockdownů v Evropě v dalších měsících nejisté, dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
521
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
723.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
683
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
802
PHILIP MORRIS ČR A
15300
O2 C.R.
254.5
UNIPETROL
382.5
VIG
597