Svátek má: Vavřinec

Byznys

Velikost textu:

Americká inflace na dosah cíle centrální banky

Americká inflace na dosah cíle centrální banky

Americká inflace v červenci zrychlila na dosah cíle centrální banky. Na směřování Fedu to však nic nemění a v září se dočkáme dalšího snižování sazeb.

Ilustrační foto
13. srpna 2019 - 09:45

Italský senát dnes rozhodne o termínu hlasování o nedůvěře vlády, což by mělo být následováno stanovením data předčasných voleb. V regionu nás čekají jen druhořadé statistiky, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

ZEW ukáže další pokles důvěry

Zatímco v Německu by druhý odhad inflace neměl přinést nic nového, americká červencová čísla ukáží zrychlení inflace ke dvěma procentům. Stejně jako v předchozím měsíci se propisují do cen cla na dovážené čínské zboží. Ačkoli se jedná o jednorázový zásah, minimálně do května příštího roku budou zvyšovat meziroční dynamiku. V červenci rostly také ceny energií v čele s pohonnými hmotami. Meziročně se tak inflace dostane k hodnotě 1,8 %. Na naší prognóze zářijového snížení úrokových sazeb to však nic nemění.

Italský senát rozhodne o hlasování o nedůvěře vlády

Italský senát odložil stanovení termínu hlasování o nedůvěře vládě na dnešek. Časový harmonogram tak dává současné vládě další týden života s tím, že hlasování proběhne 20. srpna. Podle nás je tak největší pravděpodobnost předčasných voleb na přelomu října a listopadu, což koliduje s termínem stanovení rozpočtu eurozóny. Alternativou však je i dočasná úřednická vláda nebo nová vládní koalice. Tomu však dáváme menší šance.

Region nic nového nepřinese

Regionální kalendář je pro dnešní den prázdny s výjimkou statistik ze zahraničního obchodu a platební bilance z tuzemska a Polska.

Inflace se opět vzdaluje cíli centrální banky

Spotřebitelská inflace v červenci zrychlila nad očekávání trhu i ČNB. Hlavním důvodem byl vyšší růst cen dovolených, než odpovídá tradičnímu sezónnímu pohybu v tomto měsíci. Pokračoval ale i trend rostoucích cen bydlení a potravin. V následujících měsících očekáváme, že inflace mírně zpomalí, zůstane ale stále vysoko nad dvouprocentním cílem centrální banky.

Koruna paradoxně vyšší inflaci nevěnovala pozornost a společně s maďarským forintem více méně stagnovala. Polský zlotý si na druhou stranu připsal ztrátu v řádu jedné desetiny procenta, doplnil František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.1
ČEZ
471.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
520
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
529
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
680
PHILIP MORRIS ČR A
13180
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
495.4