Svátek má: Emílie

Byznys

Velikost textu:

Americká centrální banka bude komunikovat nový inflační cíl

Americká centrální banka bude komunikovat nový inflační cíl

Zasedání americké centrální banky nepřinese změnu nastavení měnové politiky. Dojde ovšem k úpravě prognózy a také na komunikační sladění s novým inflačním cílem.

Ilustrační foto
14. září 2020 - 09:45

Prezidentka Evropské komise přednese svůj první projev o stavu Unie. Data v USA i v eurozóně by měla ukázat na pokračování hospodářské expanze zpomalujícím tempem, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Fed ponechá nastavení měnové politiky bez změny

Podobně jako v případě ECB minulý týden ani na zasedání Fedu, Bank of England i Bank of Japan se v tomto týdnu nečeká změna nastavení měnové politiky. Fed minulý měsíc oznámil změnu v jeho inflačním cíli a zasedání tento týden tak bude nově reflektovat cílování průměrné 2 % inflace v rámci existujícího duálního cíle. Nicméně zásadní tržní impulsy od tohoto zasedání nečekáme. Zajímavá bude nová ekonomická prognóza, která již bude směřovat do roku 2023 a pro letošek by v případě HDP měla být vylepšena, neboť data posledních měsíců překvapovala v pozitivním směru. V EU bude tuto středu sledován projev presidentky Von Leyen o stavu Unie. Ta se bude snažit přesvědčit členy parlamentu pro hlasování o rozpočtu EU a o záchranném fondu. Z hlediska dat v USA budeme sledovat zpomalující expanzi průmyslu i maloobchodu. V Eurozóně by údaje za červenec měly vykázat snížení meziročního propadu průmyslu na 7,7 %. Britský parlament se dnes bude zabývat návrhem premiéra Johnsona ohledně brexitu, který porušuje dříve vyjednanou smlouvu s EU. Proti Johnsonovu návrhu existuje značný odpor. Akciový trh vstupuje do nového týdne s mírným optimismem pod vlivem pozitivních zpráv ohledně přípravy vakcín od farmaceutických firem. Asijské akciové trhy rostou a do plusu míří i americké a evropské akciové futures.

Český kalendář přinese tento týden pouze data druhořadého významu. Nicméně s blížícím se zasedáním ČNB příští týden bychom ještě mohli slyšet výroky některých členů ČNB. V každém případě na zasedání ČNB příští týden čekáme ponechání měnové politiky beze změny.  

ECB nepřekvapila

Zasedání Evropské centrální banky nepřineslo dle očekávání změnu v nastavení měnové politiky. Následný komentář a hodnocení ekonomického vývoje působilo relativně pozitivně, přičemž Christine Lagardeová odmítala ostřeji komentovat posilující euro. K tomuto tématu promluvil o den později hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane, když řekl, že ECB nemá žádný prostor pro spokojenost v situaci, kdy inflace bude persistentně pod cílem. Současně řekl, že silné euro snižuje inflační výhled. Jinými slovy tím hlavní ekonom potvrdil, že měnová politika ECB není dostatečně uvolněná. Christin Lagarde následně v neděli část Laneovo slov o vlivu eura na inflaci a o nespokojenosti s jejím současným vývojem zopakovala. Je zjevné, že ECB posilující euro vnímá jako problém.  My počítáme s tím, že ECB do konce roku přijde s navýšením programu nákupu aktiv, ale v horizontu dvou let s návratem inflace na inflační cíl ECB nepočítáme. Euro proti dolaru po zasedání ECB posilovalo, nicméně své zisky brzy umazalo a minulý týden tak EUR/USD zakončil zhruba na stejných úrovních, kde se nacházel před týdnem. Eurové úrokové swapy po zasedání ECB vzrostly, ale brzy klesly zpět na úrovně z počátku týdne.

V ČR zveřejněná data ukázala mírně zpomalující inflaci na 3,3 % y/y v srpnu, přičemž jádrová inflace zpomalila na 3,6 % y/y z předchozích 3,7 % y/y. Průmyslová produkce za červenec pozitivně překvapila větší expanzí, než se čekalo. Korunové úrokové sazby minulý týden klesaly a ruku v ruce s tím oslabovala i česká koruna. Sentimentu nepomohl ani další byť opravdu mírný pokles akciových trhů. Na druhou stranu ostatní regionální měny mírně posilovaly, uzavřel Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
474.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
622.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
581
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
776
PHILIP MORRIS ČR A
14400
O2 C.R.
238.5
UNIPETROL
382.5
VIG
522.5