Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Tropické orchideje a masožravé rostliny v Ústí

Tropické orchideje a masožravé rostliny v Ústí

Skleníky Naučného botanického parku Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem zdobí tropické orchideje a masožravé rostliny ze všech koutů světa. Na výstavě je zajištěn i prodej rostlin a bezplatná poradenská činnost.

Orchideje na výstavě
20.září 2014 - 16:21

Výstava probíhá až do 28. září každý den včetně sobot a nedělí od 9 do 17 hodin v Naučném botanickém parku na adrese Za Válcovnou 8. Usteckenovinky.cz o tom informovala Jana Maredová z Přírodovědecké fakulty UJEP.

Na výstavě je prezentována většina rodů masožravých rostlin se všemi typy lapacích mechanismů, kterými jsou tyto rostliny vybaveny k „lovu“. Součástí expozice jsou i některé méně známé rostliny jako například darlingtonie kalifornská, pro jejíž vzhled, připomínající vztyčenou hlavu kobry, bývá také nazývána "kobří lilie" nebo rod Heliamphora - tajemní obyvatelé „Ztraceného světa“ - sluneční džbánky.

Dále uvidíte zástupce z čeledi broméliovitých Brocchinia a Catopsis. Nechybí ani nejznámější a nejpopulárnější mucholapka podivná, lapající kořist rychlým sevřením pastí, kterou mnoho lidí pěstuje doma.

„Nejvhodnějším druhem pro pěstování masožravek v bytových podmínkách jsou však mexické tučnice, a to pro svou nenáročnost na světelné, vlhkostní a teplotní podmínky“, říká organizátorka výstavy Marcela Strnadová.

Z orchidejí je zastoupena většina komerčně významných rodů a hybridů, mezi které patří například velmi známá a oblíbená Phalaenopsis. Uvidíte i některé botanické přírodní druhy a součástí výstavy jsou i stálé expozice skleníku katedry biologie PřF UJEP.

Návštěvníky může především zaujmout tzv. „vzdušná zahrada“ – expoziční část pro rostlinné druhy žijící přisedle na tělech jiných rostlin (epifytní rostliny), převážně na kmenech a v korunách stromů. „O možnostech realizace menší vzdušné zahrady, například v bytovém prostředí, je možné se na výstavě dozvědět i více v rámci nabízeného bezplatného poradenství,“ dodává organizátorka.

Po celou dobu výstavy je také otevřený nově zrekonstruovaný Naučný botanický park, který návštěvníky vyzývá k relaxaci. Park je rozdělen na levou a pravou část. V pravé části se nachází arboretum, čedičová skalka a písčina se zástupci teplomilných a suchomilných rostlin Českého středohoří, dále pak stanoviště s hájovou květenou, květnatá louka a ovocný sad.

Ústeckou výstavu obohatily předměty Žofie Chotkové

V levé části parku je situováno vřesoviště a vřesoalpinum s barevnými porosty vřesovců či vřesů. Následuje přírodní vodní plocha a rovněž užitková zahrada s expozicí koření, léčivých bylin a tak dále. V letošním roce park své dveře otevře ještě jednou, a to od 28. listopadu do 7. prosince, kdy se bude konat vánoční výstava Advent v botanickém parku.

(iza, foto: PřF UJEP)