Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Je Chomutov zadlužený nebo má zdravé hospodaření?

Je Chomutov zadlužený nebo má zdravé hospodaření?

Tabulky Ministerstva financí poukazují na to, že je město Chomutov zadlužené. Podle vedení města však má naopak zdravé hospodaření. Ministerstvo financí totiž prý nehodnotí hospodaření města, ale uvedlo jen suchá data, která jsou vytržená z kontextu.

Ilustrační foto
23.říjen 2014 - 12:00

Usteckenovinky.cz o tom informovala mluvčí Chomutova Šárka Schönová. „Chomutov by měl být naopak vyzdvižen jako dobrý hospodář, který obratně využívá moderní finanční nástroje,“ uvedl primátor města Jan Mareš. Úvěr, který město má, pomohl podle jeho slov s rozvojem města, splacen bude ze získaných dotací a navíc přináší do městského rozpočtu každý rok přes 8 milionů.

Peníze na splátky úvěru již má město zpět z vratek dotací, ale nyní vydělávají a zhodnocují majetek města. Náklady na úvěr jsou necelých 700 tisíc za čtvrtletí, výnos za stejné období ze zhodnocování je 2,7  milionu korun. Navíc úvěr díky sazbám na mezibankovních trzích každé pololetí zlevňuje. Město na úvěru vydělává téměř čtyřikrát tolik, kolik jej úvěr stojí.

„Úvěr je poskytnut bez jakéhokoliv ručení a zástav majetku města, čímž majetek města není nijak ohrožen,“ dodává primátor.

Nástroj, který město využívá pro zhodnocování, je velmi konzervativní a zajištěn na 125 % vkladu. Úvěr se ekonomům podařilo vysoutěžit velmi výhodně, čímž přinesli do rozpočtu města ročně přes 8 milionů korun, které se mohou využít na další rozvoj města či zkvalitnění služeb občanům. Finanční nástroj na zhodnocení je velmi likvidní, což znamená, že pokud by město potřebovalo prostředky operativně využít pro jiný účel, může je mít k dispozici v řádu několika málo dní, kolik trvá transakce převodu z účtu na účet.

Chomutov: Dvě veřejné zakázky začnou, třetí nikoliv

Město si vzalo střednědobý revolvingový úvěr 450 milionů korun, který použilo na předfinancování Integrovaných plánů rozvoje města a dalších projektových aktivit města v celkové hodnotě asi 2 miliardy korun. Nyní už ho nepotřebuje, ale je tak výhodný, že by byla škoda peníze ihned vracet, takže je výhodně zhodnocuje. Splatnost úvěru je až v říjnu 2019.

(iza, foto: arch.)