Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

V Ústí se připravuje expozice o německých obyvatelích

V Ústí se připravuje expozice o německých obyvatelích

Ředitelka společnosti Collegium Bohemicum Blanka Mouralová předala hejtmanovi Oldřichu Bubeníčkovi první výstupy projektu Rote Fahne. Projekt je součástí přípravy expozice městského muzea o česko-německých vztazích na území Ústecka.

Blanka Mouralová s vátisky novin
26.září 2014 - 07:15

Collegium Bohemicum zrestaurovalo originální výtisky německých novin z předválečného období, které vydávala v oblasti „Sudet“ německá levice pod názvem Rote Fahne - Rudý prapor. Informoval o tom web Ústeckého kraje.

Collegium Bohemicum disponuje originály, které bylo nutné zakonzervovat a zrestaurovat, aby mohly být použity pro výstavní účely. Zároveň za podpory Fondu ÚK zhotovuje společnost kopie historických dokumentů, které budou využity v roce 2015, kdy si Evropa a svět připomenou 70. výročí ukončení druhé světové války.

Tropické orchideje a masožravé rostliny v Ústí


„Jsem rád, že kraj mohl podpořit restaurování novin Rote Fahne z doby mnichovské krize a zhotovení těchto věrných kopií dvou plakátů. Noviny Rote Fahne patří ke vzácným položkám sbírky obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, která v Ústí nad Labem připravuje stálou expozici o německy mluvících obyvatelích českých zemí. Považuji za užitečné, že expozice přiblíží období, kdy jsme si obě národnosti u nás byly blízko a inspirovali jsme se navzájem, odlišným jazykům navzdory. Uvítám, když expozice nezamlčí konflikty a nechá vyniknout statečnosti těch, kdo například vylepovali tyto plakáty,“ komentoval předání zrestaurovaných exponátů Oldřich Bubeníček.

(iza, Usteckenovinky.cz, foto: Ústecký kraj)