Svátek má: Eduard

Regiony

Velikost textu:

Ústecký kraj odmítá pomoc Lovosicím s odpady v olejně

Ústecký kraj odmítá pomoc Lovosicím s odpady v olejně

Město Lovosice stále hledá u státu a Ústeckého kraje peníze, za která by mohlo odstranit nebezpečné látky z lovosické olejny. Radnice již ze svého rozpočtu uvolnila 250 tisíc korun, což byla maximální částka, která je v jejích možnostech.

Ilustrační foto
9.září 2014 - 07:00

Zastupitelé Ústeckého kraje žádost o pomoc ale již dvakrát odmítli. Společnost Wowitra za porušení zákona o odpadech dostala pokutu. Usteckenovinky.cz o tom informovala mediální zástupkyně Lovosic Renata Gurellová.

Kauzu odstartovalo loni v dubnu natočené video - záznam z projíždějícího vlaku, který upozornil na nepovolenou demolici v areálu bývalé Setuzy v Lovosicích. Ten opakovaně měnil vlastníky. Podle starostky Lenky Lízlové město okamžitě požádalo o kontrolu Českou inspekci životního prostředí. Inspektoři zjistili, že v areálu jsou nezajištěné chemikálie včetně sloučenin radioaktivních prvků

„Nejnebezpečnější chemikálie se nám podařilo zajistit, zamezili jsme ohrožení pitné vody a průsakům do půdy. Veřejnost již tyto látky nemohou ohrožovat,“ ujistila starostka Lenka Lízlová.

V současné době město hledá peníze na likvidaci dalších nebezpečných látek, které v bývalé olejně zůstaly. Celkové náklady šplhají k částce přes milion korun, které město Lovosice nemá k dispozici. Celou situaci přitom komplikuje fakt, že město není vlastníkem areálu, a tudíž zodpovědnou osobou byla soukromá firma.

"Minulý týden bylo zjištěno, že objekt změnil vlastníka! Společnost byla převedena, podle katastru nemovitostí, na fyzickou osobu, a to osobu belgického původu. Inspekce i město Lovosice celou situaci nyní řeší po právní stránce," uvedla Renata Gurellová.

Město Lovosice již dvakrát požádalo o peníze Ústecký kraj. V dubnu krajští zastupitelé nesouhlasili s uvolněním 450 tisíc korun. Na červnovém zasedání krajských zastupitelů na ně starostka města Lovosice Lenka Lízlová apelovala osobně a upozornila je na závažnost situace. Ačkoli rada kraje s uvolněním peněz souhlasila, zastupitelé byli opět proti.

„Ústecký kraj o peníze požádáme potřetí předběžně v říjnu,“ ujistila Lenka Lízlová. Dodala, že město je pak připravené situaci neprodleně vyřešit.

Za nebezpečný odpad v lovosické olejně už padly i tří pokuty. Za porušení zákona o odpadech má současný vlastník areálu, společnost Wowitra, zaplatit  pokutu ve výši jeden milion korun. Wowitra požádala o splátkový kalendář, kterému nebylo vyhověno. Nejedná se pravděpodobně o poslední sankce, kterým bude vlastník čelit.

Lovosická radnice chce zajistit školku všem dětem


Souběžně město Lovosice řeší analýzu rizik, ze které by rádo zjistilo stav v centru a jeho zatížení. Nyní probíhá soutěž, z níž vzejde vítězná firma, která tuto analýzu bude pro město zajišťovat. Realizci město předpokládá do konce roku 2014.

(iza, foto: Město Lovosice)