Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

Ústeckou výstavu obohatily předměty Žofie Chotkové

Ústeckou výstavu obohatily předměty Žofie Chotkové

Vzácnou zápůjčkou oživili ústečtí muzejníci svou výstavu ke stému výročí sarajevského atentátu „Žofinko, neumírej! Ústečané a první světová válka“. Získali kolekci osobních předmětů "Ústečanky" Žofie Chotkové, zastřelené manželky Ferdinanda d´ Este

Vějíř a kabelka Žofie Chotkové
16. září 2014 - 16:10

Informoval o tom web Muzea města Ústí nad Labem. Vějíř z černého pštrosího peří patřil k nejoblíbenějším doplňkům kněžny z Hohenbergu, dcery hraběte Chotka z Velkého Března u Ústí nad Labem. Stejně tak i kabelka z jemné světlé jelenice.

„Tyto dva předměty denní potřeby ode dneška uvidí návštěvníci ústeckého muzea jako připomínku bytostné vazby jedné z obětí sarajevského atentátu ke kraji svého dětství – k Ústecku,“ komentoval smysl zápůjčky historik muzea Martin Krsek.

Méně obvyklou osobní památku na Žofii pak představuje třetí vypůjčený exponát, a to notový záznam skladby napsané přímo pro manželku následníka trůnu. Všechny ředměty pocházejí z unikátní sbírky zámku Konopiště, který v roce 1918 zkonfiskovalo Československo třem sirotkům tragicky zesnulého páru.

Další osobní předměty Žofie z Hohenbergu rozené Chotkové si mohou obyvatelé Ústecka prohlédnout na zámku ve Velkém Březně, kde například vystavují příbor kněžny či její pudřenku. Zároveň představují roli Žofiiných bratranců a sestřenic v první světové válce, kdy se ze starého zámku ve Velkém Březně, místa dětství Žofie Chotkové, stal lazaret pro zraněné vojáky. 

Evropský týden mobility přinese v Ústí celou řadu akcí

V expozici ústeckého muzea „Žofinko, neumírej!“ připomínají historici vedle osobnosti Žofie Chotkové také dobovou atmosféru Ústí nad Labem v roce 1914, tedy v roce atentátu. Výstava pak představuje dopady Velké války na život v severočeské metropoli. Velmi sugestivní součástí expozice se staly osobní památky současných Ústečanů na angažmá jejich předků v první světové válce, které na výzvu historiků muzeu zapůjčili či darovali. Výstava potrvá do 12. října.

(iza, foto: Muzeum města Ústí nad Labem)