Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Sbory UJEP mají čtyři zlaté z mezinárodního festivalu

Sbory UJEP mají čtyři zlaté z mezinárodního festivalu

Sbory Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vynikajícím způsobem reprezentovaly UJEP na 23. Mezinárodním festivalu akademických sborů IFAS Pardubice. Zúčastnilo se jej 15 pěveckých sborů z České republiky, Ruska, Izraele, Kolumbie, Řecka, Chorvatska a Srbska.

Smíšený sbor NONA
15.červenec 2014 - 07:08

Usteckenovinky.cz o tom informovala mluvčí UJEP Jana Šiková. Soutěžily v kategoriích: A1 – smíšené sbory, A2 – komorní smíšené sbory, A3 – ženské sbory, B1 – folklor, B2 – folklor vlastního národa, C1 – skladby jednoho stylu artificiální hudby, C2 – jazz, pop, spirituál, gospel a BM – soutěž o Cenu Bohuslava Martinů (samostatná kategorie zařazená u příležitosti 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů).

Dívčí komorní sbor „Kuželky" (sbormistr Vladimír Kuželka, dále dirigovala absolventka oboru sbormistrovství Kristýna Přívarová) obsadil v kategorii ženských sborů zlaté pásmo – 1. místo s nominací do Grand Prix a taktéž v kategorii C2 získal zlaté pásmo.

Smíšený sbor NONA (sbormistr Luboš Hána, dále dirigoval student oboru sbormistrovství Pavel Zmátlo) obsadil zlaté pásmo v kategorii BM o cenu Bohuslava Martinů. Zlaté pásmo – 1. místo, pak vyzpíval také v kategorii populární hudby (C2).

Členové obou sborů, jmenovitě Jakub Houdek (HV – sbormistrovství) a Vendulka Mikulášková (HV jednooborová), úspěšně reprezentovali univerzitu i v tzv. Super star.

„Suma sumárum, pěvecké sbory přivezly pro UJEP 4 zlaté,“ zhodnotil úspěch „ujepáků“ sbormistr Kuželek Vladimír Kuželka.

Oba ústecké akademické sbory vystoupily v rámci festivalu taktéž na koncertě v Lázních Bohdaneč.

"Úspěchu sborů UJEP na IFAS 2014 předcházela poctivá příprava, pracovní soustředění na pedagogické fakultě a mimořádné zkoušky i ve zkouškovém období. Svými profesionálními výkony skvěle reprezentovaly nejen naši univerzitu, ale také město Ústí nad Labem," dodala Jana Šiková.

UJEP nadále usiluje o prodej bývalé koleje K5 na Klíši

Festival IFAS Pardubice umožňuje široké veřejnosti shlédnout přehlídku špičkových sborových těles a porovnat úroveň sborového umění u nás i v zahraničí. Velmi významným posláním festivalu je také prezentace české hudby. Proto jsou povinné skladby vybírány z tvorby předních českých autorů, jako jsou např. A. Dvořák, B. Smetana, L. Janáček, B. Martinů, Z. Lukáš, A. Tučapský, P. Eben, K. Slavický, J. Teml, M. Raichl aj.

(iza, foto: UJEP)