Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

Zelení chtějí další přeshraniční tratě na Šluknovsku

Zelení chtějí další přeshraniční tratě na Šluknovsku

Krajský předseda Strany zelených Jiří Škoda a první místopředseda Adam Souček se na pozvání saských zelených zúčastnili besedy s občany na téma Perspektivy železničního spojení mezi Saskem a Čechami.

Ilustrační foto
25. března 2014 - 12:00

Konala se u příležitosti obnovení pravidelného železničního spojení mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz. Vlaky na této trati budou součástí linky U28 z Rumburku do Bad Schandau. Informovala o tom Strana zelených v Ústeckém kraji.

V panelové diskusi Jiří Škoda mimo jiné zmínil, jak si váží práce všech, kteří více než dvacetiletý boj za obnovení trati dotáhli do konce. Čekají nás ale další kroky. „Jen ve Šluknovském výběžku by stálo za to obnovit, případně rozšířit spojení na dalších dvou přeshraničních tratích. Jedině tak uděláme z tohoto regionu místo odstrčeného koutu republiky skutečnou evropskou křižovatku,“ řekl k tomu po jednání.

Veřejná doprava je pro zelené na obou stranách hranice prioritou. Nese ale s sebou jistá úskálí. Většina tratí byla zbudována kvůli nákladní dopravě, ta dnes ale již není v takové míře využívána. Velká většina kapacity je dnes tvořena osobní dopravou, která však není tak ekonomicky návratná. Může se to změnit?

Železnice Dolní Poustevna-Sebnitz bude letos obnovena

„Klademe velký důraz na lokální ekonomiky, odmítáme zbytečnné převážení věcí z jednoho konce světa nad druhý. I proto má smysl usilovat o zachování stávajích tratí, nikdy nevíme, kdy je budeme opět potřebovat,“ dodává Jiří Škoda.

(iza, foto: Strana zelených)