Svátek má: Pavla

Regiony

Velikost textu:

TOP 09 chce v Chomutově nové volby kvůli koupeným hlasům

TOP 09 chce v Chomutově nové volby kvůli koupeným hlasům

TOP 09 chce v Chomutově dosáhnout opakování komunálních voleb. Ve městě se totiž podle předsedy místní organizace TOP 09 Davida Tejmla kupovaly hlasy voličů. Strana se proto obrátila na krajský soud.

Předseda chomutovské TOP 09 David Tejml
30. října 2014 - 12:17

Usteckenovinky.cz o tom informovala chomutovská TOP 09. „Máme za to, že volby v Chomutově nebyly čisté. Obrátili jsme se na soud,“ říká David Tejml. Problémem jsou podle jeho slov kupované hlasů sociálně slabých voličů.

„Máme několik svědectví o podezřelých okolnostech při volbách. V urnách bylo při sčítání například nápadně mnoho stejně vyplněných lístků, někteří voliči přicházeli organizovaně a nejspíše s předem vyplněnými lístky,“ popisuje David Tejml.

Další voliči měli přijít volit s chomutovskými lístky, i když bydliště měli jinde, například v Klášterci nad Ohří. Jeden z příchozích se také člena volební komise ptal na to, kde dostane slíbené peníze za hlas.

David Tejml dodává, že první podezření nastalo už v první den voleb. „Nás lídr kandidátky Michal Vlach obratem volal na policii, kde mu řekli, že už to řeší na základě jiných oznámení. V jaké fázi je policejní vyšetřování ale nevíme. Pro případné opakování voleb je relevantní pouze rozhodnutí soudu,“ uvedl Tejml.

Je Chomutov zadlužený nebo má zdravé hospodaření?

Opakování voleb by mohlo ovlivnit rozložení mandátů v zastupitelstvu. „My jsme ve volbách získali 4,95 % hlasů, k pětiprocentní hranici chybělo zhruba pět voličů. Pokud by volby probíhaly regulérně, je pravděpodobné, že bychom v zastupitelstvu byli. Prohrát po férovém boji je v pořádku, ale když byly porušeny zákony, musíme se ozvat,“ říká předseda chomutovské TOP 09.

(iza, foto: TOP 09)