Svátek má: Zina

Komentáře

Mzdová konkurenceschopnost přetrvává

Ačkoliv pracovní náklady v ČR v důsledku napětí na trhu práce rostou, zůstávají devátými nejnižšími v rámci celé EU.

Podle zveřejněných údajů Eurostatu činily celkové hodinové pracovní náklady v ČR 11,3 EUR a jsou tak třetinové ve srovnání s Německem. K nárůstu však dopomohl nejenom tlak na růst mezd v důsledku nedostatku pracovníků, ale částečně přispělo i posílení koruny vůči euru po zrušení intervenčního systému ČNB.

Pokud bychom se nedívali na celkové náklady spojené s prací, ale jen na mzdy, dosahuje jejich průměrná úroveň 8,2 EUR, respektive 31 % mezd německých. Hodinová mzda českého pracovníka je o deset centů vyšší než slovenského a dvojnásobná ve srovnání s bulharským, který je mimochodem nejlevnějším zaměstnancem v rámci celé EU. Na druhé straně žebříčku jsou mzdy v Dánsku, které dosahují téměř 37 eur hrubého za hodinu.

Posledních devět let eurové hodinové mzdy rostou v průměru o 2,3 % ročně (v Německu o 2,2 % ročně) a neohrožují tak stávající konkurenceschopnost české ekonomiky. Zvlášť pokud vezmeme v úvahu, že mzdy v této době rostly téměř v celé EU s výjimkou Řecka a Kypru.

Od roku 2004, kdy ČR vstoupila do EU, se mzdová úroveň v ČR posunula vůči Německu o 11 procentních bodů z původních 20 % na loňských 31 %.

Petr Dufek

Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
14%
Ne
transparent.gif transparent.gif
69%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%