Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Polsko: Našli jsme záznam exploze na záznamníku Tu-154 s Kaczynským

Polsko: Našli jsme záznam exploze na záznamníku Tu-154 s Kaczynským

Polská komise nalezla záznam okamžiku exploze na letovém zapisovači Tu-154, při jehož havárii byl zabit prezident Lech Kaczynski, prohlásil ministr národní obrany Antony Macierewich na setkání s představiteli klubu „Polský deník“.

Trosky Tu-154, kdy zahynul Lech Kaczynski
16. října 2017 - 11:05

Mezinárodní letecký výbor (IAC) v roce 2011 vydal závěrečnou zprávu o výsledcích technického šetření, podle kterého za přímou příčinu havárie uznal rozhodnutí posádky neletět na náhradní letiště, a systémové faktory - nedostatky v zabezpečení letu a výcvik posádky. Uvedl, že se nenašly žádné stopy výbušnin.

První polská komise došla k podobným závěrům, označila za příčinu havárie snížení letové hladiny prezidentského letadla, jdoucího na přistání pod povolené minimum, a to navzdory husté mlze. Současné polské orgány nesouhlasí se zprávou IAC i závěry této komise a rozhodly se zřídit druhý výbor.

Macierewich připomněl, že verzi výbuchu zveřejnila komise vyšetřující katastrofu ve své zprávě na jaře. „Pak jsme zjistili, že došlo k výbuchu, který nakonec zničil letadlo. V současné době víme mnohem víc,“ tvrdí polský ministr, uvedl ruský deník Izvestija.


„Našli jsme v záznamech jednoho ze záznamníků okamžik exploze - ten byl identifikován. V současné době jej analyzujeme, a vylučujeme jakoukoliv možnost rozdílného výkladu elektronického záznamu,“ dodal Macierewicz.

Současná vláda „Práva a spravedlnosti“ tvrdí, že k havárii došlo na základě „spiknutí“ tehdejší polské vlády a Ruska. To tuto verzi označilo za nepřijatelnou a obvinilo polskou vládu z politizace katastrofy.


Letadlo Tu-154 polský prezidenta Lecha Kaczynského v roce 2010 při přistání na letišti ve Smolensku-sever v husté mlze narazil do stromů a zcela se rozpadl. Na palubě bylo 96 lidí: 88 cestujících a osm členů posádky letící do Katyně. Všichni zemřeli.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)