Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Bývalý francouzský ministr: S Macronem přišel chaos!

Bývalý francouzský ministr: S Macronem přišel chaos!

Francie zvolením za prezidenta Emmanuela Macrona obdržela chaos výměnou za obranu demokracie a svobod, která byla vyhlašována během volební kampaně.

Protest "žlutých vest" proti Macronovi
3. prosince 2018 - 10:10

Uvedl to bývalý francouzský ministr dopravy a bývalý člen Národního shromáždění země Thierry Mariani.

„Ve druhém kole prezidentských voleb nám bylo řečeno, že musíme hlasovat pro Macrona, abychom ochránili naši demokracii a svobody. S Macronem máme chaos a brzy by se mohl vrátit vyjímečný stav," napsal Mariani na svém Twitteru.

Sobotní protesty „žlutých vest", které se zejména postavily proti rostoucím cenám pohonných hmot, byly doprovázeny tvrdými střety demonstrantů s policií, pogromy a požáry v Paříži.


Během nepokojů, které ovládly francouzské hlavní město, bylo zadrženo 412 lidí. Během protestů bylo zraněno 133 osob, včetně 23 policistů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který vystoupil na tiskové konferenci v Argentině, důrazně odsoudil násilí a zdůraznil, že osoby odpovědné za to budou identifikovány a postaveny před soud.

První velký protest se konal 17. listopadu, druhý - minulou sobotu. V některých městech ve Francii se však lidé vydávají do ulic téměř každý den. Počátečním požadavkem „žlutých vest" bylo snížení ceny benzínu. Nicméně, jak říkají účastníci tohoto hnutí, nyní se postavili proti zavádění stále více nových daní v zemi.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)